Montaż farmy fotowoltaicznej - proces techniczny

Główną specjalizacją Sun Technic jest kompleksowa budowa farm fotowoltaicznych w modelu EPC – projektowanie i montaż farm fotowoltaicznych wraz z dostawą wszelkich komponentów. Oferujemy kompleksowe rozwiązania dla projektów farm fotowoltaicznych, zapewniając, że każdy etap jest skrupulatnie zaplanowany i wykonany.
Niniejszy artykuł ukazuje techniczny proces montażu farmy fotowoltaicznej „pod klucz”. Proces ten rozpoczyna się po uzyskania pozwolenia na budowę, a finalizuje końcowym odbiorem farmy przez operatora sieci dystrybucyjnej (Tauron, Enea, Enion lub Energa).

stół fotowoltaiczny
Rysunek techniczny - wykonawca Sun Technic

Montaż farmy fotowoltaicznej – etapy budowy elektrowni PV​​

1. Projekt techniczny farmy fotowoltaicznej i zgłoszenie rozpoczęcia budowy

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, pierwszym krokiem jest wykonanie projektu technicznego. Projekt ten zawiera szczegółowe plany wszystkich komponentów i systemów farmy fotowoltaicznej. Następnie występujemy do właściwego Powiatowego Inspektoratu Nadzworu Budowlanego (PINB), celem zgłoszenia rozpoczęcia budowy. 

2. Uzgodnienie i wykonanie projektu wykonawczego stacji transformatorowej dla farmy fotowoltaicznej

Etap ten obejmuje projekt wykonawczy trafostacji oraz Instrukcję współpracy ruchowej (IWR), a także harmonogram uruchomień.

 3. Opinia geotechniczna i próby wyrywania 

Przed rozpoczęciem budowy uzyskujemy opinię geotechniczną, jeśli nie została wykonana na wcześniejszym etapie. Opinia geotechniczna umożliwia poznanie warunków gruntowych i wszelkich potencjalnych wyzwań podczas kafarowania konstrukcji lub wykopów.
Próby wyrywania natomiast pozwalają ocenić, czy palowanie nóg stołów fotowoltaicznych, na standardową głębokość 1,5m spełnia swoje zadanie, czy też teren wymaga głębszego osadzenia konstrukcji.

4. Przygotowanie terenu – droga dojazdowa

Kolejnym krokiem jest budowa drogi dojazdowej, która może również obejmować parking lub plac manewrowy. Infrastruktura ta jest niezbędna do ułatwienia przemieszczania materiałów i sprzętu podczas procesu budowy.

5. Montaż ogrodzenia, monitoringu i oświetlenia

W celu zabezpieczenia terenu budowy, a następnie gotowej farmy fotowoltaicznej, ekipa montażowa farmy fotowoltaicznej Sun Technic montuje  ogrodzenie panelowe i instaluje słupy dla kamer CCTV i oświetlenia. Dzięki temu teren budowy jest chroniony i oświetlony (w zależności od projektu na całym obwodzie lub jedynie przy bramie i trafostacji).

6. Palowanie, montaż konstrukcji i wykopy

Ekipa montażowa używa kafara do palowania nóg konstrukcji. W kolejnym kroku montowane są pozostałe elementy konstrukcji: płatwie i krokwie, tworząc zgodnie z projektem wiele rzędów stołów pod panele fotowoltaiczne.
Ekipa wykonawcza posługuje się kluczem dynamometrycznym w celu sprawdzenia momentu dokręcenia śrub, zgodnie z wymaganiami konkretnego producenta konstrukcji wsporczej. Dodatkowo wykonujemy markowania na każdej ze śrub konstrukcji.
Następnie w wykopach, przygotowanych zgodnie z mapą tras kablowych zawartą w projekcie technicznym, układane jest okablowanie niskonapięciowe oraz ewentualnie rury ochronne ziemne typu QRK 50-75 do wykonania „jumperów” dla obwodów DC pomiędzy rzędami paneli PV.

 7. Instalacja modułów fotowoltaicznych i falowników 

Po przygotowaniu konstrukcji i ułożeniu okablowania instalatorzy PV montują moduły fotowoltaiczne i inwertery. Instalacja paneli fotowoltaicznych i falowników jest zatem kolejnym kamieniem milowym budowy farmy fotowoltaicznej. Montaż tych kluczowych komponentów elektrowni PV wymaga precyzji i ostrożności.

8. Połączenia elektryczne i uziemienie

Następnie ekipa montażowa podłącza okablowanie DC między panelami i między rzędami stołów na podstawie przygotowanego wcześniej string-planu.
Podłączane są także poszczególne stringi modułów fotowoltaicznych do inwerterów. Falowniki są następnie podłączane w rozdzielni niskiego napięcia znajdującej się w stacji transformatorowej.

Uziemienie farmy fotowoltaicznej ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i jest zwykle wykonywane na tym etapie. Uziemieniu podlegają wszystkie segmenty konstrukcji jak również ogrodzenie, słupy CCTV i stacja transformatorowa. Uziom otokowy wykonujemy po obwodzie wszystkich rzędów paneli PV, łącząc krańcową nogę wsporczą konstrukcji w każdym rzędzie z bednarką. Segmenty konstrukcji wsporczej łączone są linką PE 16mm2 odporną na promieniowanie UV by zachować ciągłość uziemienia dla całego rzędu paneli PV.

9. Instalacja stacji transformatorowej

Posadowienie stacji transformatorowej rozpoczyna się od wykonania wykopu pod fundament. Prefabrykowany fundament pod trafostację dostarczany jest przez producenta stacji. Następnie górna część stacji ustawiana jest na fundamencie, z wykorzystaniem dźwigu (stacje betonowe) lub HDS (stacje w obudowie blaszanej).
W następnej kolejności wykonywane jest  całe okablowanie i telemechanika oraz wykonanie nastaw. 
Etap ten wiąże się także z uruchomieniem smartloggera do komunikacji falowników (w standardzie PLC lub RS).
 

10. Instalacja stacji meteorologicznej

Instalacja stacji meteorologicznej jest niezbędna do monitorowania warunków środowiskowych, które wpływają na wydajność farmy fotowoltaicznej.
Stacja pogodowa, potocznie zwana „pogodynką” nie jest elementem obowiązkowym na farmie fotowoltaicznej. Stacja pogodowa jest montowana  jedynie w przypadku, gdy wymaga tego Operator Sieci Dystrybucyjnej lub na specjalne życzenie Inwestora.

 11. Wykonanie przyłącza 

Wykonanie przyłącza jest jednym z końcowych etapów budowy farmy fotowoltaicznej.
Przyłącz w zależności od warunków lokalizacyjnych i gruntowych wykonujemy za pomocą jednej z kilku metod: wykopy wąskoprzestrzennego, przecisku lub przewiertu sterowanego. W przypadku wykopu wąskoprzestrzennego, linia kablowa układana jest na kilkunastocentymetrowej warstwie podsypki w rurze ochronnej, o odpowiednio dobranym przekroju. Następnie linia kablowa jest zasypana kilkunastocentymetrową warstwą nadsypki i na jej wierzchu układana jest folia ostrzegawcza we kolorze czerwonym. Wykop zostaje zasypany wydobytym urobkiem.

12. Odbiór końcowy przez operatora sieci dystrybucyjnej

Ostatni etap obejmuje dokładną kontrolę i odbiór farmy fotowoltaicznej przez operatora sieci dystrybucyjnej. Krok ten zapewnia, że wszystkie systemy działają poprawnie, a farma jest gotowa do produkcji energii elektrycznej.
Protokół końcowy jest niezbędny do uzyskania karty danych technicznych (KDT), która jest niezbędna do zawarcia umowy kompleksowej z zakładem energetycznym.

Rysunek techniczny - Sun Technic na bazie materiałów firmy Corab S.A.

Montaż farmy fotowoltaicznej - podsumowanie

Kompleksowe podejście do budowy farm fotowoltaicznych Sun Technic gwarantuje, że każdy projekt jest realizowany zgodnie z najwyższymi standardami. Od projektu technicznego po ostateczny odbiór, zarządzamy każdym szczegółem, aby dostarczyć gotowe rozwiązanie spełniające założenia projektowe i potrzeby Inwestora.
Sun Technic oferuje współpracę przy budowie farmy fotowoltaicznej dla Inwestorów posiadających wydane warunki przyłączeniowe lub planujących zakupić projekt RTB farmy fotowoltaicznej z budową.

Opracowanie artykułu: suntechnic.pl