Fotowoltaika bez pozwolenia na budowę do 150 kW - nowy przywilej dla firm

Fotowoltaika bez pozwolenia na budowę jest przywilejem, dzięki któremu firmy mogą łatwiej zdecydować się na własną instalację fotowoltaiczną.
Instalacja fotowoltaiczna stanowi dobrą inwestycję dla firm, zwłaszcza w
 obecnych czasach, kiedy zrównoważony rozwój i minimalizacja kosztów zakupu energii stają się priorytetem dla wszystkich przedsiębiorców.

Teraz osiągnięcie niezależności energetycznej lub ograniczenie wydatków na zakup energii przez firmy, stało się jeszcze bardziej dostępne, niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko za sprawą, iż w lipcu 2023 r., uległy zmianie przepisy dotyczące instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW.

Instalacje fotowoltaiczne dla firm bez pozwolenia na budowę do 150 kW
Instalacje fotowoltaiczne dla firm bez pozwolenia na budowę

Instalacje fotowoltaiczne o mocy do 150 kW, firmy mogą instalować bez pozwolenia na budowę

Znowelizowana ustawa wprowadzona w 2003 roku, umożliwia montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW na dachu lub gruncie firmy, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.

Do niedawna ograniczenie mocy instalacji fotowoltaicznych, które mogły być zainstalowane bez pozwolenia na budowę, wynosiło zaledwie 50 kW.

Ten limit stanowił pewne utrudnienie dla firm decydujących się na montaż fotowoltaiki, zwłaszcza tych, które zużywają znaczną ilość prądu i potrzebują inwestycji w większe sytsemy fotowotaiczne. Nowe przepisy uprościły proces budowy i uruchomienia instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW.

Fotowoltaika bez pozwolenia na budowę do 150 kW - mniej formalności dla firm

Aktualnie montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW nie wymaga nadmiernych formalności.
W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy mogą cieszyć się większą elastycznością, jeśli chodzi o decyzję w zakresie montażu fotowoltaiki dla potrzeb własnych firmy.

Obecne przepisy umożliwiają firmom montaż fotowoltaiki o mocy do 150 kWp w uproszczony sposób – bez pozwolenia na budowę.  Dzięki wykorzystaniu fotowoltaiki, firma może osiągnąć niezależność energetyczną, ograniczyć koszty operacyjne oraz przyczynić się do ochrony środowiska.

Fotowoltaika nie tylko znacznie zmniejsza ślad węglowy firmy i przyczynia się do ochrony środowiska, ale także z czasem doprowadza do znacznej redukcji kosztów działalności. Każda firma, która we własnym zakresie produkuje energię z instalacji fotowoltaicznej, znacznie zmniejsza swoją zależność od energii elektrycznej kupowanej z sieci, chroniąc działalność przed wahaniami cen energii. Co więcej w przypadku, gdy bieżące zapotrzebowanie firmy nie zużywa całej wyprodukowanej energii z fotowoltaiki, nadwyżka prądu jest sprzedawana przez firmę operatorowi systemu dystrybucyjnego (w zależności od lokalizacji: Tauron, Enea, Energa, PGE).   

Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna wzmacnia reputację firmy, jako organizacji odpowiedzialnej społecznie i świadomej ekologicznie, ponieważ interesariusze, klienci i pracownicy coraz częściej stawiają na zrównoważony rozwój. Zaangażowanie w produkcję ekologicznej energii, bez wątpienia poprawia wizerunek marki.

Fotowoltaika dla firm o mocy powyżej 150 kW

Fotowoltaika o mocy powyżej 150 kW, często jest jednak jedyną sensowną inwestycją, zwłaszcza w przypadku firm generujących większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne o większej mocy nadal wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
Proces przygotowania dokumentacji, w przypadku fotowoltaiki dla firm o mocy przekraczającej 150 kW, jest bardziej skomplikowany, jednak nie jest to czynnik, który w dużym stopniu utrudnia montaż większych instalacji.
Zwłaszcza przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej (fabryki i mniejsze zakłady produkcyjne), które zużywają dużo energii elektrycznej, nie powinny rezygnować z audytu, a w konsekwencji z inwestycji w instalację fotowoltaiczną, ze względu jedynie na fakt, że w ich przypadku pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej jest wymagane. Duże przedsiębiorstwa często bowiem potrzebują systemu fotowoltaicznego o zdecydowanie większej mocy (nawet do kilku MW – wielkopowierzchniowe instalacje dachowe lub farmy fotowoltaiczne z przeznaczeniem na autokonsumcję prądu). Inwestycje w tej skali znacznie przekraczaj limit 150 kW, który przysługuje w celu montażu fotowotaiki bez pozwolenia na budowę.

Optymistyczny jest fakt, iż w przypadku montażu dużej instalacji fotowotaicznej, która ma służyć na własne potrzeby firmy (autokonsupmcja), w zdecydowanej większości przypadków nie ma problemów z uzyskaniem warunków przyłączeniowych do sieci, a samo pozwolenie na budowę jest tylko formalnością.
Co więcej duże firmy, nie mają zwykle problemów z uzyskaniem wszelkich formalnych zgód, nawet w przypadku budowy farmy fotowoltaicznej, pod warunkiem, że ta wielkopowierzcniowa instalacja PV, będzie produkowała prąd wyłącznie na autokonsupcję przedsiębiorstwa. 

Fotowoltaika bez pozwolenia na budowę - wniosek

Podsumowując – fotowoltaika bez pozwolenia na budowę, to konsekwencja uproszczenia przepisów propagujących montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW dla firm. Jest to zdecydowanie pożądane przez firmy rozwiązanie, jednak z drugiej strony nie ma większych przeszkód aby firmy pozyskały wszelkie zgody (w tym pozwolenie na budowę) i inwestowały w zdecydowanie większe instalacje fotowoltaiczne na cele autokonsupcji.

Niezależnie czy firma zainwestuje w fotowoltaikę o mocy poniżej, czy powyżej 150 kW, istotną kwestią jest wybór właściwego wykonawcy instalacji fotowotaicznej. Warto postawić na doświadczenie wykonawcy instalacji fotowoltaicznych w zakresie dużych instalacji PV. Doświadczenie instalatora fotowoltaicznego, zagwarantuje profesjonalne podejście do wykonania projektu systemu PV i procesu montażu instalacji fotowoltaicznej. Wysoka klasa komponentów (moduły fotowotaiczne, inwertery) oraz odpowiednio dobrana konstrukcja montażowa, a także właściwa konfiguracja systemu fotowoltaicznego, zapewni maksymalną wydajność instalacji i wpłynie na zmiejszenie wolumenu energii kupowanej przez przedsiębiorstwo.
Warto zwrócić także uwagę na renomę firmy instalującej panele fotowoltaiczne, aby mieć pewność co do jakości usług.

Opracowanie artykułu: suntechnic.pl