Due diligence projektu farmy fotowoltaicznej - audyt kompleksowej dokumentacji projektowej farmy PV

Inwestycja w zakup projektu farmy fotowoltaicznej (PV) może być lukratywną okazją, ale wymaga dokładnej analizy due diligence projektu farmy fotowoltaicznej, aby zapewnić rentowność i opłacalność.
Sun Technic jako generalny wykonawca farm fotowoltaicznych posiada niezbędne doświadczenie w zakresie kompleksowych usług due diligence dla farm fotowoltaicznych.
Każdy projekt poddajemy skrupulatnej analizie, a naszym celem jest wyposażenie klientów w wiedzę i spostrzeżenia niezbędne do podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych w farmy fotowoltaiczne.

Wykonawstwo farmy fotowoltaicznej. Elektrownia PV SunTechnic

Proces due diligence farmy fotowoltaicznej

Due diligence to wyczerpujący audyt obejmujący wszystkie kluczowe aspekty projektu farmy fotowoltaicznej. Proces ten zapewnia, że każdy szczegół jest dokładnie analizowany, ograniczając ryzyko i zwiększając potencjał udanej inwestycji fotowoltaicznej. 

Przed zakupem projektu RTB (Ready to Build) elektrowni fotowoltaicznej, analizowane są wszystkie dokumenty składające się na projekt farmy PV:

1. Umowa dzierżawy gruntu

Solidna umowa dzierżawy gruntu określająca prawa i obowiązki dzierżawcy i wydzierżawiajacego ma fundamentalne znaczenie dla powodzenia wieloletniego projektu farmy fotowoltaicznej.

Przegląd umowy dzierżawy obejmuje:

Zgodność z prawem

Analizujemy czy umowa dzierżawy jest prawnie wiążąca i zgodna ze wszystkimi obowiązującymi przepisami oraz czy poprzez pewne zapisy nie jest ryzykowna dla inwestora.

Warunki dzierżawy

Ocena czasu trwania umowy dzierżawy działki, opcji jej przedłużenia oraz szczególnych warunków w celu potwierdzenia, że wspierają one trwałość wieloletniej inwestycji w farmę fotowoltaiczną.

Prawa do użytkowania gruntu

Sprawdzenie, czy grunt jest bez ograniczeń, prawnie dopuszczony do produkcji energii z farmy fotowoltaicznej.

 

2. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (jeśli jest wymagana)

Według aktualnego stanu prawnego, farmy fotowoltaiczne lokowane na obszarze poniżej 2ha nie wymagają decyzji środowiskowej. Jedynie w przypadku, jeśli elektrownia PV planowana jest na obszarze podlegającym ochronie przyrody, to zgoda środowiskowa musi być uzyskana dla projektów farm fotowoltaicznych, zajmujących obszar już powyżej pół hektara.
Zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia kwestii prawnych i promowania zrównoważonego rozwoju.
Specjaliści od analizy projektów Sun Technic weryfikują czy uzyskano wszystkie niezbędne pozwolenia i zgody środowiskowe i czy wydana decyzja nie wpływa niekorzystnie na sposób, czas lub koszt budowy farmy fotowotlaicznej. 

Due diligence w zakresie wpływu farmy na środowisko obejmuje analizę dokumentów:

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach

Analizujemy jakie szczególne zapisy decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wpływają na proces budowy, harmonogram budowy oraz koszt budowy farmy fotowotlaicznej. 

Raport oddziaływania farmy fotowotlaicznej na środowisko (OOŚ)

W przypadku, jeśli gmina wymagała przygotowania raportu oddziaływania na środowisko, przed wydaniem decyzji o środowiskowych, również ten dokument poddawany jest szczegółowej weryfikacji.

 

3. Warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Lokalne warunki rozwoju mają kluczowe znaczenie dla wykonalności projektu budowy farmy fotowotaicznej.

Due diligence w tym zakresie obejmuje weryfikację dokumentów:

Warunki zabudowy

Dokładne sprawdzenie wydanych przez gminę decyzji o Warunkach Zabudowy. Specjaliści od developmentu farm fotowoltaicznych sprawdzają czy szczególne zapisy Warunków zabudowy nie wpływają niekorzystnie na proces budowy lub koszt wykonawstwa farmy fotowotlaicznej. 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

W przypadku, jeśli w gminie przypadku jeśli w gminie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, Warunki Zabudowy (WZ) nie są wydawane.  W takim przypadku audytowi poddawane są szczegółowe zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Opinie społeczne

Analizie poddajemy również opinie społeczne – stron postępowania- dot. lokalizacji komponentów farmy fotowoltaicznej na gruncie.przypadku, jeśli w gminie przypadku jeśli w gminie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, Warunki Zabudowy (WZ) nie są wydawane.  W takim przypadku audytowi poddawane są szczegółowe zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

4. Warunki przyłączenia i umowa przyłączeniowa

Możliwość przyłączenia do sieci jest kluczowym elementem sukcesu developmentu farmy fotowoltaicznej.
Warunki przyłączeniowe, a co się z tym wiąże podpisana umowa przyłączeniowa dla wytwórców energii z farmy fotowoltaicznej, zawierają wiele istotnych technicznych informacji, które mają wpływ na sposób i proces budowy elektrowni słonecznej, a także obejmują harmonogram czasowy budowy i energetyzacji farmy PV.

W zakresie warunków przyłączenia, wydanego przez jednego z Operatorów Systemu Dystrybucyjnego ( Tauron, Energa, Enea, PGE) SunTechnic zapewnia:

Przegląd umowy

Analiza umowy z zakładem energetycznym, w celu zapewnienia korzystnych warunków i gwarantowanego dostępu do sieci.

Ocena wymagań technicznych

Ocena wymagań technicznych dla przyłączenia do sieci, z czego wynika wykonalność techniczna farmy fotowoltaicznej.

Analiza kosztów

Analiza kosztów związanych z przyłączeniem farmy do sieci energetycznej. 

Weryfikacja przyłącza

Analiza długości przyłącza i kosztu wykonania (kabel od trafostacji do punktu przyłączernia farmy PV).

Przegląd harmonogramu z Umowy przyłączeniowej

Analiza harmonogramu czasowego realizacji farmy fotowoltaicznej, wyznaczonego przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej.

5. Projekt budowlany i projekt trasy kablowej

Jako deweloper farm fotowoltaicznych  (generalny wykonawca) dysponujemy także działem projektowym. Tworzymy we własnym zakresie projekty budowlane i w razie potrzeby projekty zamienne farm fotowoltaicznych.
Posiadamy wiedzę i doświadczenie projektowe, które wykorzystujemy także podczas due diligence dostarczonego przez inwestora projektu budowlanego farmy fotowoltaicznej. Specjaliści SunTechnic oceniają projekt budowlany pod kątem wykonalności, harmonogramu i czynników ryzyka.

Na podstawie projektu budowlanego farmy fotowoltaicznej mamy możliwość również precyzyjnie wycenić koszt budowy farmy fotowoltaicznej.
W przypadku, jeśli punkt przyłączenia jest oddalony od trafostacji, często dokumentacja farmy obejmuje projekt przyłącza. Wykonujemy przegląd projektu i wykonalności trasy kablowej oraz wyceniamy koszt wykonania przyłącza (wykop i kable). Jest to bardzo istotny element due diligence, gdyż odległość przyłącza i skomplikowanie wykopów, ewentualne przewierty pod drogami, cieki wodne na trasie, etc. mają zasadniczy wpływ na koszt budowy farmy fotowoltaicznej.

6. Pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej

Pozwolenie na budowę (PnB) jest niezbędne do rozpoczęcia montażu farmy fotowoltaicznej.
Zapewniamy weryfikację pozwolenia na budowę. Sprawdzamy czy PnB jest prawomocne i aktualne. Pozwolenie na budowę daje zielone światło do podjęcia budowy farmy fotowoltaicznej.

Wszelkie dalsze etapy projektowe (projekt wykonawczy, projekt wykonawczy trafostacji, etc.) są już w gestii wybranego dewelopera farmy fotowoltaicznej.

due diligence projektu farmy fotowoltaicznej
farmy fotowoltaiczne - Wykonawca Sun Technic

Due diligence farmy fotowoltaicznej - raport

Po przeprowadzeniu kompleksowego procesu due diligence SunTechnic dostarcza szczegółowy raport z poradami ekspertów na temat rentowności konkretnego projektu farmy fotowoltaicznej.

Rekomendacje po analizie due diligence, opierają się w głównej mierze na poniższych czynnikach inwestycyjnych:

Ocena ryzyka

Identyfikacja i ocena wszystkich potencjalnych zagrożeń związanych z zakupem i realizacją projektu farmy fotowoltaicznej. 

Opłacalność finansowa

Analiza prognoz finansowych, w tym zwrotu z inwestycji (ROI), okresu zwrotu i ogólnej rentowności analizowanego projeku farmy fotowoltaicznej.

Analiza rynku

Uwzględnienie aktualnych warunków rynkowych, trendów i przyszłego potencjału w celu zapewnienia długoterminowego sukcesu projektu PV.

 

Jako deweloper farm fotowoltaicznych prezentujemy także koszt  budowy farmy fotowoltaicznej na podstawie dostarczonego przez inwestora projektu budowlanego.
W przypadku jeśli due diligence wykaże, że wybrany projekt budowlany nie jest dobrą inwestycją, SunTechnic ma możliwość dostarczyć Inwestorowi inny projekt farmy fotowoltaicznej wraz z budową (formuła EPC).

Dostępne na rynku projekty farm fotowoltaicznych mogą znajdować się na różnych etapach rozwoju. Niezależnie od tego, czy data realizacji jest bliska, czy też rozpoczęcie inwestycji jest odłożone w czasie, oferujemy usługę due diligence.
Dodatkowo, w przypadku projektów, które znajdują się dopiero na etapie umowy przyłączeniowej, nasze bogate doświadczenie wykonawcze pozwala nam zarządzać i realizować dalsze etapy projektowania niezależnie, zapewniając płynne przejście od planowania do realizacji. 

Dlaczego warto wybrać SunTechnic w zakresie due diligence?

Wybierając nasze usługi audytu fotowoltaicznego, zyskujesz:

Ekspertyza

Nasz zespół składa się z doświadczonych profesjonalistów posiadających rozległą wiedzę w zakresie energii odnawialnej, zgodności z prawem, przepisów środowiskowych, planowania przestrzennego, projektowania i wykonawstwa elektrowni fotowoltaicznych.

Kompleksowa analiza

Przeprowadzamy dokładny audyt, zapewniający skrupulatną ocenę każdego aspektu projektu farmy fotowoltaicznej.

Obiektywne spostrzeżenia

Niezależna analiza doświadczonego dewelopera farm fotowoltaicznych zapewnia bezstronne doradztwo, pomagając w podejmowaniu najlepszych decyzji inwestycyjnych w farmy fotowoltaiczne.

Inwestuj bez obaw, współpracując z nami w zakresie badania due diligence farm fotowoltaicznych. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach i o tym, jak możemy pomóc w zabezpieczeniu Twojej inwestycji w energię odnawialną.

Opracowanie artykułu: suntechnic.pl