Budowa farmy fotowoltaicznej – proces inwestycyjny od podstaw

Fotowoltaika rozwija się w zawrotnym tempie, a farmy fotowoltaiczne stanowią kluczowy element rewolucji energetycznej. Odnawialna energia słoneczna staje się głównym motorem przemian w globalnej i lokalnej energetyce. 
Budowa farm fotowoltaicznych skutecznie przyczynia się do walki ze zmianami klimatycznymi, które spowodowane są tradycyjną energetyką opartą na paliwach kopalnych. Farmy fotowoltaiczne są niezwykle ważnym elementem dzisiejszego krajobrazu energetycznego, zapewniając czystą i odnawialną energię słoneczną. 

Projektowanie i budowa farmy fotowoltaicznej pod klucz, wymaga dokładnego planowania, odpowiednich zasobów i rozeznania w różnych aspektach tej technologii. Proces można procedować we własnym zakresie lub powierzyć pracę generalnemu wykonawcy farm fotowoltaicznych. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym etapom procesu budowy farmy fotowoltaicznej, aby pomóc zrozumieć inwestorom, jakie etapy i decyzje trzeba podjąć na drodze do stworzenia efektywnej farmy słonecznej, generującej czysty zysk.

Budowa farmy fotowoltaicznej. Inwestycja w farmę fotowoltaiczną - proces budowy farmy fotowoltaicznej
Budowa farmy fotowoltaicznej. Farma fotowoltaiczna - wykonawca Sun Technic

Farmy fotowoltaiczne – wprowadzenie

Fotowoltaika stanowi podstawowe źródło wytwórcze z dostępnych technologii Odnawialnych Źródeł Energii i odgrywają znaczącą rolę w transformacji naszego systemu energetycznego. Budowa farmy fotowoltaicznej to złożony proces, który wymaga dokładnego planowania, budżetowania i ścisłej współpracy ze specjalistami. Zrozumienie etapów realizacji projektu i montażu farmy fotowoltaicznej, może pomóc w zaplanowaniu i zrealizowaniu efektywnego projektu energetycznego. Farmy fotowoltaiczne przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju, promując czystą i odnawialną energię słoneczną. To nie tylko sposób na redukcję emisji gazów cieplarnianych, ale przede wszystkich pewny i stabilny biznes dla inwestorów. Inwestor, dla którego zakup gotowego projektu farmy fotowoltaicznej, nie jest właściwym rozwiązaniem, może przeprowadzić cały proces developmentu farmy we własnym zakresie lub zlecić te czynności wyspecjalizowanej firmie.

budowa farmy fotowoltaicznej pod klucz - montaż farmy PV
Budowa farmy fotowoltaicznej. Farma fotowoltaiczna - wykonawca Sun Technic

Budowa farmy fotowoltaicznej od podstaw - główne etapy

1. Wybór lokalizacji farmy fotowoltaicznej

Głównymi cechami gruntu, którymi należy się kierować przy wyborze lokalizacji są warunki geograficzne umożliwiające montaż farmy fotowoltaicznej, dostęp do sieci energetycznej, a także dostęp do drogi

Ocena warunków geograficznych

Wybrany grunt, na którym ma być realizowana budowa farmy fotowoltaicznej, powinien spełniać określone warunki geograficzne. Czynniki takie jak : nachylenie terenu, ekspozycja na słońce i dostępna przestrzeń, determinują sposób montażu farmy fotowoltaicznej i wpłyną na jej wydajność.

Analiza dostępu do sieci energetycznej

Jednym z ważniejszych czynników definiującym możliwość budowy farmy fotowoltaicznej na wybranym gruncie, jest dostęp do sieci energetycznej na terenie działki lub w najbliższej okolicy. Farmy fotowoltaiczne nastawione na sprzedaż energii elektrycznej, muszą być podłączone do sieci energetycznej. Wybór lokalizacji będzie miał wpływ na koszty i złożoność projektu, gdyż większa odległość od miejsca przyłączenia generuje wyższe koszty budowy farmy fotowoltaicznej.

Dostęp do drogi

Farma słoneczna musi mieć dostęp do drogi dojazdowej, gdyż jeśli wybrany grunt pod farmę fotowoltaiczną nie posiada bezpośredniego dojazdu, inwestor będzie musiał ponieść dodatkowe koszty budowy drogi.

 

2. Pozyskanie niezbędnych pozwoleń – development projektu farmy fotowoltaicznej

Aby budowa farmy fotowoltaicznej była możliwa, przed rozpoczęciem procesu należy pozyskać wszelkie wymagane pozwolenia i zgody.

Budowa farmy fotowoltaicznej  – główne etapy procedury urzędowej:

 

a.  decyzja o warunkach zabudowy (w przypadku braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego)

b. decyzja środowiskowa (w przypadku konieczności – zależnie od planowanej powierzchni zabudowy)

c. warunki przyłączeniowe dla farmy fotowoltaicznej pozyskane u lokalnego Operatora Sieci Dystrybucyjnej

d. pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej (po wykonaniu projektu budowlanego farmy fotowoltaicznej)

Sun Technic – generalny wykonawca farm fotowoltaicznych, specjalizuje się zarówno w procesie procedowania dokumentacji, jak i projektowania oraz kompleksowej budowy farm fotowoltaicznych „pod klucz”. Niezależnie na jakim etapie jest inwestycja, skontaktuj się ze specjalistą Sun Technic w celu wyceny developmentu, projektu lub budowy farmy fotowoltaicznej.

 

3. Przygotowanie dokumentacji projektowej

W momencie, gdy inwestor dopełni wszelkich formalności i uzyska warunki przyłączeniowe dla farmy fotowoltaicznej, rozpoczyna się proces projektowania farmy fotowoltaicznej. Do wykonania jest szereg projektów, między innymi: projekt budowlany farmy fotowoltaicznej, projekt przyłącza, projekt trafostacji, uzgodnienie zjazdu, itd. Sun Technic świadczy usługi w zakresie projektowania i kompleksowej budowy farm fotowoltaicznych, niezależnie od mocy wielkopowierzchniowej instalacji PV.

 

4. Budowa farmy fotowoltaicznej

Budowa farmy fotowoltaicznej pod klucz jest złożonym procesem i wymaga szeregu decyzji produktowych i wykonawczych. Sun Technic jako generalny wykonawca farm PV, posiada wieloletnie doświadczenie w budowie farm fotowoltaicznych pod klucz. Skontaktuj się z naszym specjalistą w celu wyceny budowy farmy fotowoltaicznej.

 

Główne komponenty farmy fotowoltaicznej:

a.  Konstrukcja montażowa

Standardowym rozwiązaniem do montażu farmy fotowoltaicznej są konstrukcje dwupodporowe montowane na zasadzie palowania. Konstrukcje montujemy w układzie południowym lub też w układzie wschód-zachód. Wybór ten zależy od lokalizacji i dostępnej przestrzeni.

b.  Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Moduły fotowoltaiczne różnią się wydajnością, trwałością i cenami. Sun Technic buduje farmy PV stosując monokrystaliczne lub bifacjalne moduły wyłącznie z listy Tier1.

c. Falowniki (inwertery)

Falowniki są niezbędne do przekształcenia prądu stałego na prąd zmienny. Dobór odpowiednich falowników wpływa na efektywność przekształcenia energii i niezawodność systemu.

d. Okablowanie

Następnie przystępujemy do budowy infrastruktury elektrycznej czyli wykopów i układania okablowania DC i AC. Bezpieczeństwo i niezawodność są priorytetami podczas tego etapu.

e. Trafostacje

Trafostacje przekształcają napięcie, umożliwiając podłączenie farmy fotowoltaicznej do sieci energetycznej, dlatego ich właściwy dobór jest krytyczny dla bezpieczeństwa i efektywności całej farmy fotowoltaicznej.


5. Testy i uruchomienie farmy fotowoltaicznej

Po zakończeniu budowy farmy fotowoltaicznej przeprowadza się testy i ostateczne sprawdzenie działania instalacji fotowoltaicznej. Ważne jest, aby upewnić się, że cały system działa efektywnie i zgodnie z projektem farmy fotowoltaicznej.


6. Monitorowanie, utrzymanie i serwis farmy PV

Po uruchomieniu farmy fotowoltaicznej należy regularnie monitorować jej działanie i wykonywać konserwację. Regularne przeglądy są kluczowe dla zachowania efektywności systemu na przestrzeni lat. Sun Technic posiada w ofercie również serwis farm fotowoltaicznych.

Opracowanie artykułu: suntechnic.pl